ODBER KRVI V UROLÓGII

PSA (prostatický špecifický antigén) je orgánovo špecifický marker (ukazovateľ). Je to bielkovina, ktorá sa tvorí v prostatických žľazách a čiastočne sa dostáva aj do krvného obehu. Pri poškodení prostatickej bunky sa do krvi uvoľňuje PSA vo zvýšenej miere. Jeho produkcia je zvýšená v malígnom prostatickom tkanive, predovšetkým v dobre diferencovaných nádoroch. Jeho hladina v krvi však býva zvýšená aj pri nemalígnych ochoreniach prostaty, ako sú zápaly prostaty a močových ciest a predovšetkým benígna hyperplázia prostaty. Za normálnu sa považuje hodnota PSA do 4,0 ng/ml. Pri zvýšenej hodnote býva zvyčajne indikovaná biopsia prostaty, pričom do úvahy sa berú aj nález digitálneho rektálneho vyšetrenia, veľkosť prostaty, vek pacienta, ďalšie pridružené ochorenia a pomer rizika biopsie a benefitu prípadnej pozitívnej diagnostiky karcinómu prostaty.

Testosterón (TEST) je hlavný mužský pohlavný steroidný hormón. TEST sa podieľa na pohlavnej diferenciácii, spermatogenéze, rozvoji sekundárnych pohlavných orgánov a mužskom type správania. Prispieva k objemu svaloviny, kostnej hmoty, sexuálnemu správaniu a ovulácii. Produkuje sa u mužov v Leydigových bunkách semenníkov (90 %), u žien vo vaječníkoch (15 %), v pečeni a kôre nadobličiek (25 %). TEST sa metabolizuje dvoma spôsobmi: na estradiol a na dihydrotestosterón. Uvoľňuje sa v epizodických vrcholoch počas dňa s najvyššími hodnotami nadránom. Variácia koncentrácie medzi dňami je 10 – 20 %. TEST je v plazme viazaný na SHBG (globulín viažuci pohlavné hormóny), TeBG (globulín viažuci testosterón) – okolo 30 %, voľnejšie na albumín – okolo 68 %. U mužov zostáva z 1 – 3 % neviazaný, u žien z 0,5 – 1,3 %. V cieľových orgánoch sa tvorí 5-alfa-dihydrotestosterón (biologicky aktívny), ktorý sa viaže na špecifický cytoplazmatický receptor. Biologicky aktívny je len voľný testosterón a najlepšie korešponduje s klinickým stavom pacienta.Vyšetrenie sa odporúča v nasledujúcich prípadoch: • hodnotenie mužskej neplodnosti alebo inej pohlavnej dysfunkcie a impotencie, • hodnotenie anovulácie, amenorey, hirzutizmu a virilizácie u žien, • hodnotenie hypopituitarizmu, • diagnostika maskulinizujúcich nádorov vaječníkov, nádorov kôry nadobličiek a vrodenej hyperplázie nadobličiek, • diagnostika predčasnej mužskej pohlavnej zrelosti u chlapcov, • diagnostika hypogonadizmu.
LH- Luteinizačný hormón alebo lutropín alebo LH je hormón produkovaný bazofilnými, tzv. gonadotropnými bunkami pars distalis adenohypofýzy. U muža je synonymom termín hormón stimulujúci intersticiálne bunky semenníka (ICSH). Chemicky ide o glykoproteín. Patrí spolu s folikulostimulačným hormónom do skupiny tzv. gonadotropínov – hormónov ovplyvňujúcich pohlavné žľazy.

Nádorové markery pri karcinóme semenníkov:
Nádorové bunky produkujú nádorové markery. Tieto markery prenikajú do krvnej zložky, kde ich možno pomocou vhodných metodík stanovovať. Z veľkého počtu dnes dostupných nádorových markerov sa pri diagnostike germinatívnych nádorov najviac uplatňuje alfafetoproteín (AFP) a ľudský chóriový gonadotropín (hCG). Za produkciu AFP v germinatívnych nádoroch sú zodpovedné štruktúry žĺtkového vaku v oveľa menšej miere sa AFP produkuje v nediferencovaných bunkách embryonálneho karcinómu.